SBC https://www.sbcil.co.il הופכים לשחקנים בשוק המכרז Mon, 08 Nov 2021 09:49:49 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 https://www.sbcil.co.il/wp-content/uploads/2021/04/cropped-LOGO-WHITEBG-32x32.jpg SBC https://www.sbcil.co.il 32 32 תקציב 2021 = מכרזים והזדמנויות עסקיות! https://www.sbcil.co.il/%d7%aa%d7%a7%d7%a6%d7%99%d7%91-2021/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%25aa%25d7%25a7%25d7%25a6%25d7%2599%25d7%2591-2021 https://www.sbcil.co.il/%d7%aa%d7%a7%d7%a6%d7%99%d7%91-2021/#respond Mon, 08 Nov 2021 09:02:04 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=2716 תקציב מדינה = מכרזים והזדמנויות עסקיות!

הפוסט תקציב 2021 = מכרזים והזדמנויות עסקיות! הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

הבצורת התקציבית הגיע לסיומה,

לאחר 3 שנים מדינת ישראל העבירה תקציב מדינה לשנים 2021-2022.

"מסגרת התקציב לשנת 2021 תעמוד על 432 מיליארד שקל, ו-453 מיליארד שקל בשנת 2022"

עבור כל מי שעובד עם המגזר הציבורי זו בשורה מרעישה ואפשרות חד פעמית להיות במקום הנכון בזמן הנכון!

למה?

המדינה מתכננת השקעות גדולות בפיתוח תשתיות בעולמות התחבורה, הדיור, האנרגיה, הטכנולוגיה והרפואה.

השקעות אלה יתורגמו להמוני מכרזים שעד עכשיו עמדו על המדף או כלל לא נכתבו כי לא היה תקציב לגופים המעוניינם בהם.

אם את.ה.ם בעלי עסקים שעדיין לא יודעים כיצד להתקשר עם המגזר הציבורי :

בין אם זה עירייה, משרד ממשלתי או תאגיד ציבורי.

אנחנו כאן לשירותכם והאינטרס שלנו הוא שקודם כל אתם תרוויחו.

אז אל תעמדו על הגדר – הזמן הכי טוב הוא עכשיו.

חלוקת התקציב

(מתוך אתר "וואלה" כתבתה של סוניה גורודיסקי – קישור )

הפחתת יוקר המחייה

חשיפת המשק לייבוא ורפורמה בתקינה- תכנית חשיפה לייבוא על בסיס מספר עקרונות:

1. התאמה לסטנדרט בינ"ל: מוצר שעומד ברגולציה האירופאית ומשווק באירופה יוכל להימכר בישראל.

2. מעבר להצהרה: כניסת יבוא לישראל על בסיס הצהרה ולא בדיקה מקדימה; העברת כלל מוצרים החייבים בתקן רשמי מבדיקה מקדימה להצהרה.

3. מסלול יבוא מקביל: קביעת חובה לרגולטורים לייצר מסלול ליבואנים מקבילים, שלא באמצעות מסמכי מקור מהיצרן.

ילדה קטנה עומדת בסופר מול דוכני הירקות, ומריחה עגבניות כדי לבחור מהן. ShutterStock
האם עידוד הייבוא המקביל ישפיע על המחירים בסופרמרקט? (צילום: ShutterStock)

בנקאות פתוחה

אחד החסמים המשמעותיים להגברת התחרות במערכת הבנקאית בפרט, והפיננסית בכלל, הוא המונופול בו מחזיקים הגופים הפיננסיים על המידע הפיננסי של הלקוחות.

החוק החדש יחייב גופים פיננסיים שונים להעביר מידע של לקוחות לגופים טכנולוגיים חדשניים, בהסכמת הלקוחות. הגופים החדשים יוכלו להציג ללקוחות איזה שירותים פיננסיים הם צורכים, כמה בדיוק הם משלמים עליהם, כמה הם יכולים לחסוך אם יעברו לספק אחר ולמעשה להפוך ליועץ הפיננסי האובייקטיבי הדיגיטלי האישי שלהם.

למעשה מדובר במעין "ZAP בנקאי" שיחזק את הלקוחות אל מול הגופים הפיננסים, יקדם כניסת גופים פיננסיים טכנולוגיים מתקדמים (פינטקים) לשוק, יגביר את התחרות במערכת הבנקאית ויפחית את הוצאות משקי הבית והעסקים הקטנים למערכת הבנקאית.

זהו צעד ראשון בקידום רפורמת הבנקאות הפתוחה בישראל, שמשלים חתיכה קריטית בפאזל להגברת התחרות, יחד עם צעדים רבים שקידם בשנים האחרונות משרד האוצר יחד עם בנק ישראל, ובהם הסרת חסמים לכניסת שחקנים חדשים למערכת הפיננסית שהובילו בין היתר להקמת בנק דיגיטלי חדש, רפורמת הניידות בין בנקים ("מעבר בקליק") והקמת מאגר נתוני אשראי.

בנקאות דיגיטלית. ShutterStock
בנקאות פתוחה: בקרוב – בנק דיגיטלי חדש ועידוד הניידות בין הבנקים (צילום: ShutterStock)

הכשרות המקצועיות, מחירי הדיור ועידוד צמיחת ההייטק

בהתאם להמלצות ועדת התעסוקה לשנת 2030 ועל מנת להגדיל את שיעור התעסוקה ופריון העבודה, מוצע לקבוע יעדי תעסוקה ממשלתיים לשנת 2030 עבור אוכלוסיות מעוטות השתתפות, ולערוך רפורמה מעמיקה במערך ההכשרה המקצועית כך שההכשרות יהיו איכותיות יותר (בהיבטי השמה ופריון), יופעלו בשיתוף מעסיקים ומגזר פרטי ויותאמו לצרכים במשק.

*שינוי מבני שוק התעסוקה*– על מנת לתת מענה כולל, מותאם ואיכותי לטיפול בדורשי עבודה, מומלץ לאחד את הגופים והיחידות הממשלתיות שעוסקות בתחום התעסוקה (מסלולי תעסוקה במשרד הכלכלה ואת שירות התעסוקה) עם זרוע עבודה ובכך לצמצם כפילויות, ליצור מסע לקוח ברור וקל ומעקב ובקרה על נתונים.

*הסבת משרדים למגורים*– ברחבי המדינה קיימים עשרות מיליוני מ"ר המיועדים לתעסוקה ולמסחר שאינם צפויים להתממש בעשורים הקרובים. לאור עודף ההיצע המשמעותי הקיים של שטחי תעסוקה ברחבי המדינה, וכן בשל הצורך בהגדלת היצע הדיור ובייעול השימוש בקרקע וזאת במיוחד בלב אזורי הביקוש, מוצע לאפשר הסבה של עד 50% משטחי תעסוקה הממוקמים בקרבת שכונות מגורים לדירות קטנות (Micro Units).

הצעד יגביר באופן משמעותי את הכדאיות הכלכלית במימוש המקרקעין, לרבות יתרת שטחי התעסוקה, ייתן מענה לצורך בשטחי ציבור ויאפשר להוסיף לשוק אלפי יחידות דיור מדי שנה לשימוש אוכלוסייה צעירה ובני הגיל השלישי בלב אזורי הביקוש.

תכנית לאומית לקידום צמיחת ענף ההייטק והמובילות הטכנולוגית של מדינת ישראל – מתוך מטרה לחזק את ענף ההייטק ואת המובילות הטכנולוגית של מדינת ישראל, מתוך כוונה להביא לצמיחה, הגברת הפריון והעמקת ההיבטים החיוביים של הענף, מוצעים מספר צעדים:

1. אשרור תכנית ה-AI הלאומית.
2. פישוט והסרת חסמים בירוקרטיים לעידוד מיזוגים ורכישות, הסרת חסמים וטיוב עידוד השקעת אנג'לים ופטור על מס עבור ריבית על הלוואה מגוף פיננסי זר.
3. הגדלת האפשרות של חברות הייטק להרחבת בסיס הפעילות בישראל.
4. הקמת צוות לבחינת הסרת החסמים בפני צמיחת שוק ההייטק.
5. השתתפות ישראל בתכנית המו"פ של האיחוד האירופי.
6. אישור תכנית להגברת העברת ידע מהאקדמיה לתעשייה.

משרד עובדי הייטק. ShutterStock
תמכה בהייטק כדי לשמר את המובילות הטכנולוגית של ישראל (צילום: ShutterStock)

הפחתת הרגולציה

*תכנית להפחתת הרגולציה*- מדינת ישראל נמצאת בפער פריון מממוצע ה-OECD. חלק מהסיבות הוא תוצאה של נטל רגולטורי חריג ועודף הנובע מתהליכי רגולציה לא אחידים ולא קוהרנטיים, היעדר תכנון ותכלול בין רגולטורים וחוסר התאמה של סטנדרט הרגולציה בישראל לסטנדרט בינלאומי. על מנת להתמודד עם בעיות אלו מוצע:

1. להקים רשות לטיוב רגולציה בעלת סמכות לבקר את זרם הרגולציה החדש ולהשהות רגולציה חדשה עד לאישורה בוועדת שרים לרגולציה. כמו כן, הרשות תפעל ליצירת תכנית רגולציה שנתית, תכלול רגולציה בין הרגולטורים השונים ותפעל להפחתת מלאי הרגולציה הקיים.

2. כלים להפחתת מלאי הרגולציה הקיים: באמצעות קביעת סעיפי שקיעה לרגולציות ישנות "בעייתיות", וכן קביעת תכנית שנתית לרגולטורים לצמצום מלאי הרגולציה הקיים.

3. חוק יסודות רגולציה שקובע עקרונות לרגולציה חכמה: חובה לשקול שיקולי תחרות והתאמה לסטנדרט בינלאומי, השפעות על עסקים קטנים, יוקר מחיה, תהליכי רגולציה ועוד.

4. ריסון רגולציה מיידי כהוראת שעה- רגולציות חדשות לא ייכנסו לתוקף בפרק זמן הקרוב, למעט במקרים חריגים.

רישוי עסקים – כיום ישנם בישראל כ-190,000 עסקים שמחויבים ברישיון עסק. התנאים לרישיון נקבעים על-ידי 7 רגולטורים שונים, שקובעים את התנאים לרישיון ללא סנכרון, וללא בחינת עלויות. בהתאם, תהליך הרישוי משית על העסקים עלויות גבוהות ונמשך זמן ארוך, באופן שפוגע בעסקים רבים, קטנים כגדולים, ובפעילות הכלכלית הכוללת של המשק.

לטובת טיפול בנושאים אלה ויישום מהלכי רישוי עצמי כפי שכבר קבע המחוקק מוצע להקים ועדה מאסדרת לרישוי עסקים. הוועדה תהיה מוסמכת לשנות את הדרישות ברישיונות ותפעל להוזלת עלויות דרישות הרישוי, לקיצור של הליכי הרישוי, ולמיקוד של דרישות הרישוי בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים – כל זאת תוך שמירה על שלום הציבור ובריאות הציבור.

רגולציה סביבתית – איחוד כלל היתרי המשרד להגנת הסביבה להיתר אחוד שיינתן למשך 10 שנים ללא שינויים למעט חריגים; חובת שקילת שיקולים כלכליים על ידי המשרד והתאמת הרגולציה לסטנדרט הבין-לאומי; ויצירת מנגנון השגה על תנאים בהיתר, וכן מנגנון השגה במקרה של היתרים לתשתיות לאומיות.

רישוי עצמי בבינוי – היתר בניה הוא שלב הביניים בין תכנית מאושרת לבין הבנייה בשטח. כפי שפורסם לאחרונה בדו"ח מבקר המדינה, הליכי הוצאת היתר בניה בישראל ארוכים מאוד ומהווים צוואר בקבוק במאמצים להגדלת היצע הדיור.

בכדי להתמודד עם בעיה זו, הצעת חוק רישוי עצמי נועדה לאפשר מסלול מקביל למסלול הרגיל בוועדה המקומית. במסגרת מסלול זה, אדריכל מנוסה יוכל לחתום על היתר בניה במקום הוועדה המקומית. היתרים במסלול זה יחויבו לקבל אישור מכון בקרה, וזאת במטרה לוודא את ההיבטים הבטיחותיים במבנה.

קנאביס רפואי של תיקון עולם. תיקון עולם קנביט,
קנאביס רפואי של תיקון עולם קנביט. יהפוך לענף יצוא מוביל? (צילום: תיקון עולם קנביט)

ייצוא קנאביס

בשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש בקנאביס לשימוש רפואי במדינות רבות בעולם ובכללן גם בישראל. במקביל, צוות בין-משרדי שבחן את הנושא מצא כי למדינת ישראל יתרון מהותי על פני מדינות מתחרות בהיבטי רמת המו"פ, רמת הידע ורמת הרגולציה של התחום, שיוכלו לסייע בהפיכת המוצרים הישראלים למובילים עולמיים ואף לסטנדרט בינלאומי.

עם זאת, נראה שלאור חסמים שקיימים בתחום, פוטנציאל זה טרם מומש. מטרת ההחלטה לקידום ייצוא הקנאביס הרפואי היא להסיר את החסמים הקיימים, באופן שיאפשר לחברות הקנאביס להרחיב ולגוון את אפשרויות היצוא, ובכך לאפשר את פיתוח תעשיית הקנאביס בישראל בפרט, ופיתוח הכלכלה הישראלית ככלל. זאת, תוך שמירה על ההוראות הנוגעות לשמירה על ביטחון הציבור ועל אינטרסים ציבורים אחרים.

שיווק דיגיטלי. ShutterStock
שיפור תהליכי הדיגיטציה במשרדי הממשלה (צילום: ShutterStock)

ממשלה בדיגיטל

קידום דיגיטציה ממשלתית – בעשור האחרון ממשלת ישראל שמה לעצמה מטרה לקדם לשפר ולהטמיע את המהפכה הדיגיטלית בעבודת הממשלה והמגזר הציבורי, וכן לעודד ולסייע לאזרחים ולעסקים לעשות שימוש ביתרונות טכנולוגיות המידע וזאת לצורך שיפור השירותים לאזרחים ועסקים וייעול עבודת הממשלה.

על אף השקעה ממשלתית משמעותית, בשנת 2020 הידרדרה ישראל למקום ה-56 בעולם במדד השירותים הדיגיטליים של האו"ם (OCI) וזאת לעומת מקום 40 במדד של שנת 2018. לפיכך, בכדי לשפר את עבודת הממשלה ולצורך מתן שירותים דיגיטליים איכותיים לאזרחים, מוצע לפעול בכמה צירים מרכזיים בתחום הדיגיטציה וה-IT הממשלתי:

1. רפורמת הדיוור הדיגיטלי ("אפס נייר")- רישום מען דיגיטלי של אזרחים ותאגידים וזאת לצורך מעבר לדיוור דיגיטלי של גופים ציבוריים לתאגידים ולגבי אזרחים רק במידה שהם יודעים לעשות שימוש במען הדיגיטלי ויבחרו בכך. הצעד צפוי ליעל את עבודת הממשלה ולחסוך למשלם המיסים עד 200 מיליון שקל בשנה, ולהפחית בירוקרטיה לאזרחים ועסקים (יתור הצורך להגיע לסניפי הדואר לצורף איסוף דואר רשום).

2. הסרת חסמים משפטים לביצוע פעולות באופן דיגיטלי ("אפס תור")- רפורמה שתאפשר לגופים ציבוריים לספק שירותים באופן דיגיטלי גם במקרים בהם נעשה שימוש בחקיקה במונחים פיזיים (כגון: התייצבות, מסמך מקור, תעודה מקורית, נייר, מעטפה וכו'). הצעד יוביל להפחתת בירוקרטיה ולשיפור השירות לאזרחים.

אנשי שב"ס בכלא מעשיהו ברמלה. משה שי, פלאש 90
אנשי שב"ס בכלא מעשיהו. המלצה לסגור מתקני כליאה מיושנים (צילום: פלאש 90, משה שי)

שב"ס ומערך הכבאות

שיפור מערך הכליאה בישראל – כיום בישראל ישנם מתקני כליאה ישנים ולא יעילים. בעוד שבמתקנים אלה יחסי אסיר-סוהר גבוהים משמעותית מהעולם, תנאי הכליאה בהם ירודים.

מוצע בהחלטה זו לבחון סגירה של מתקני כליאה מיושנים והקמת מתקן כליאה חדשני, המבוסס על טכנולוגיות ותוך התייעלות בכוח אדם. במסגרת זו מוצע בנוסף כי העלאה של תקן הכליאה תעשה באישורו של שר האוצר וכן להקל באפשרות השחרור באיזוק אלקטרוני וכל זאת על מנת להביא לכליאה יעילה יותר מהמונהג היום.

רגולציה בכבאות – רשות הכבאות וההצלה קובעת דרישות בטיחות אש במאות אלפי נכסים במדינת ישראל. דרישות הבטיחות מתמקדות במספר תחומים עיקריים: עסקים טעוני רישוי (בתי עסק עם רישיון), נכסים שאינם טעוני רישוי (בתי ספר, בתי חולים, מבני משרדים, בסיסי צה"ל, תשתיות מדינה ועוד) ובנייני מגורים.

כיום קביעת הרגולציה נקבעת על ידי הוראות נציב שמוציאה רשות הכבאות וכן אכיפת הרגולציה והערעור על הרגולציה נעשית על ידי רשות הכבאות. מוצע לקבוע כי הרגולציה בישראל תותאם לרגולציה הנהוגה בעולם המערבי, תוך קביעה לעגן את הוראות הנציב הנהוגות היום בתקנות באישור הכנסת. ההערכה היא כי המהלך יחסוך מיליארדי שקלים בשנה לעסקים בישראל.

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת, 31 במאי 2021. דוברות לשכת עורכי הדין, אתר רשמי
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, בכנס לשכת עורכי הדין. האם יצליחו לייעל את המערכת? (צילום: אתר רשמי, דוברות לשכת עורכי הדין)

ייעול מערכת המשפט

היום ההליך המשפטי בישראל ארוך ויקר בהשוואה בינלאומית. ההליך האזרחי בישראל אורך 1000 ימים ועלותו מוערכת בכ-25% משווי התביעה. הדבר מביא לכך שהציון הבעייתי ביותר במדד עשיית עסקים הוא מדד אכיפת החוזים. על פי מחקרים, להתארכות משך הדיון ועלותו יש השלכות כלכליות של מיליארדי שקלים בשנה על המשק הישראלי ועל יכולות לעשות עסקים. מוצע לקבוע סדרה של צעדים שנועדה להוריד עומס ולייעל הן את ההליך הפלילי והן את ההליך האזרחי:

1. מעבר להקלטות בתי משפט: כיום בישראל, בניגוד לעולם הפרוטוקול המחייב בישראל הינו פרוטוקול מוקלד. מוצע לעבור להקלטות בדיונים באמצעים טכנולוגים מתקדמים ובכך לקצר משמעותית את זמני הדיון.

2. מעבר להיוועדות חזותית בהליך פלילי: על מנת לייעל את מערך הסעת הכלואים, להטמיע טכנולוגיות ולקצר את ההליך המשפטי מוצע לאפשר בדיונים פליליים היוועדות חזותית (VC) של עצורים בחלק מההליכים ובהסכמתם.

3. בוררות חובה בתביעות "פח אל פח": כיום ישנם אלפי הליכים בשנה של תביעות "פח אל פח" בין חברות ביטוח וחברות ליסינג. תביעות אלה המנוהלות בבית משפט ושבדרך כלל הינן קטנות בהיקפן מייצרות עומס על המערכת. מוצע לעבור להליך בוררות חובה בהליכים אלה.

אנרגיה סולרית. RF123,
מעבר לאנרגיה ירוקה והתייעלות אנרגטית במשרדי הממשלה (צילום: RF123)

מעבר לאנרגיה ירוקה

במטרה לעודד מעבר לאנרגיה נקיה באמצעות ייצור חשמל יעיל וירוק ומעבר לתחבורה חשמלית ולשם הגברת ההשקעה בתשתיות כחלק מאסטרטגית היציאה ממשבר הקורונה, מקדם משרד האוצר החלטת ממשלה ותיקוני חקיקה נלווים הכוללים שורת הקלות רגולטוריות והסרת חסמים לקידום משק חשמל ירוק. בהחלטה נקבע בין השאר כי:

1. הסרת חסמים לאנרגיה מתחדשת:

– יצירת מנגנון שיאפשר הקמת מתקנים סולאריים בדו שימוש (אגרו וולטאי) עם חקלאות בהיקף נרחב.
– יצירת מסלול תכנוני שיאפשר הקמת מתקני אגירה בפריסה ארצית ובהליך מקוצר.
– הגדלת הזמינות של קרקעות לאנרגיה מתחדשת באמצעות הסדרת אופן פינוי נפלים במיזמים.
– ייעול ההליך התכנוני של רשת החשמל.
– פטור בהוראת שעה מהיטלי השבחה לאנרגיה מתחדשת בדו שימוש.
– הרחבת מסלול פטור מהיתר בניה למתקנים סולאריים בדו שימוש.
– קיצור הליך אישור פרויקטי אנרגיה מתחדשת ברשויות מקומיות.
– הקלות מימון פרויקטי אנרגיה מתחדשת ברשויות מקומיות.
– העלאת הודאות ליזמים בהליכים השונים להקמת מיזם.

2. הכנת תשתית למעבר לתחבורה חשמלי:
– כל דייר בבניין משותף יהיה רשאי להתקין תשתית לצורך הקמת עמדת טעינה לרכב חשמלי, ללא צורך בהסכמת יתר הדיירים.
– חיוב כל בניין חדש בהנחת תשתית בסיסית הנדרשת להתקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי.
– קידום תשתיות הנדרשות לטעינת אוטובוסים חשמליים תהיה בהליך מזורז.
– בחינה וקידום שינויי מיסוי נדרשים לאור המעבר לתחבורה חשמלית וכן קידום מנגנון יעדים להפחתת פליטות ליבואנים ויצרנים.

3. התייעלות אנרגטית במשרדי ממשלה:
– ייעול צריכת האנרגיה בממשלה, הקמת אנרגיה מתחדשת ואגירה במשרדי הממשלה.
– מעבר לתחבורה חשמלית במשרדי ממשלה.

נוסעי אוטובוס סופרבוס. אבשלום ששוני, מעריב, אתר רשמי
תחבורה ציבורית: לראשונה מוצגים גם פיתרונות לטווח הקצר ולא רק לטווח הארוך (צילום: אתר רשמי, אבשלום ששוני, מעריב)

שיפור התחבורה הציבורית

שיפור התחבורה הציבורית בטווח הקצר – הפחתת רגולציה בתחבורה הציבורית, ייעול השימוש בנתיבי תחבורה ציבורית, נתיבים מהירים והקלות בתחום סמכויות תמרור:

1. הפחתת מגבלות על הפעלת שירותי תחבורה פרטיים בדגש על מעסיקים ורשויות מקומיות.
2. הקמת יחידה לאכיפה בנת"צים במשרד התחבורה.
3. אכיפה בנת"צים באמצעות אמצעי תיעוד שיותקנו באוטובוסים.
4. הסמכת חברות תחבורה ממשלתיות כרשויות תמרור מקומיות בפרויקטי נת"צים, לתקופת התכנון וההקמה.
5. דיווח לציבור על מדדי תחבורה ציבורית שנתיים על ידי משרד התחבורה.
6. תיקוני חקיקה שיאפשרו את תפעולו של פרויקט PPP לתכנון, מימון, הקמה, הפעלה ואחזקה של חניוני חנה וסע במבוא איילון (ראשון לציון), ושפיים והפעלת רשת נתיבי אגרה מהירים.

התנעת פרוייקט המטרו:

1. מתן אישור עקרוני לקידום פרוייקט המטרו בעלות של 150 מיליארד שקל פרוייקט שיאפשר את האצת הפיתוח הכלכלי והאורבני בגוש דן, באמצעות מתן מענה תחבורתי לצורכי תושבי האזור.

2. יצירת מסגרת חוקית ייעודית שתאפשר את קידום הפרויקט בלו"ז הנדרש למשק ותכלול, בין היתר: תעדוף לפרויקט והערכות לאומית מצד כלל המשרדים והרשויות הממשלתיות, הסרת חסמי תכנון ורישוי, ייעול כניסה למקרקעין, הסדרת תהליכי תאום תשתיות עם חברות תשתית ורשויות מקומיות, ייעול הוועדה ליישוב סכסוכים בין גופי תשתית, הנחייה לקדם הסדרים רגולטוריים ייעודיים לפרויקט, וצעדים נוספים.

3. הגדרת חבילת התקציב והמימון הנדרשת למטרו, לרבות החלטות מנהליות והסדרי חקיקה בנדל"ן ומסים הנדרשים למימון הפרויקט.

הפוסט תקציב 2021 = מכרזים והזדמנויות עסקיות! הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
https://www.sbcil.co.il/%d7%aa%d7%a7%d7%a6%d7%99%d7%91-2021/feed/ 0
7 טיפים מדוייקים לנצח מכרזים https://www.sbcil.co.il/7-%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%99%d7%99%d7%a7%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a0%d7%a6%d7%97-%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%96%d7%99%d7%9d/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=7-%25d7%2598%25d7%2599%25d7%25a4%25d7%2599%25d7%259d-%25d7%259e%25d7%2593%25d7%2595%25d7%2599%25d7%2599%25d7%25a7%25d7%2599%25d7%259d-%25d7%259c%25d7%25a0%25d7%25a6%25d7%2597-%25d7%259e%25d7%259b%25d7%25a8%25d7%2596%25d7%2599%25d7%259d Thu, 26 Aug 2021 12:01:14 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=2623 השיגו את מסמכי המכרז מוקדם ככל האפשר – הקדמת המתחרים שלכם תאפשר לכם ללמוד את המכרז במלואו ולהשאיר זמן לשיפור ההצעה ותיקון טעויות במידה והתגלו כאלה. השתתפו בכל האירועים שהמכרז דורש – סיור ספקים/שאלות הבהרה הינם אירועים חשובים שמאפשרים למציעים ללמוד על המכרז מעבר לכתוב בו. מציעים שמשתתפים באירועים אלה מקבלים יתרון ממשי על מציעים […]

הפוסט 7 טיפים מדוייקים לנצח מכרזים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

 

 1. השיגו את מסמכי המכרז מוקדם ככל האפשר – הקדמת המתחרים שלכם תאפשר לכם ללמוד את המכרז במלואו ולהשאיר זמן לשיפור ההצעה ותיקון טעויות במידה והתגלו כאלה.

 

 1. השתתפו בכל האירועים שהמכרז דורש – סיור ספקים/שאלות הבהרה הינם אירועים חשובים שמאפשרים למציעים ללמוד על המכרז מעבר לכתוב בו. מציעים שמשתתפים באירועים אלה מקבלים יתרון ממשי על מציעים שמוותרים עליהם.

 

 1. למה אתם? הבליטו את עצמכם ותצביעו על היתרונות בבירור – בהגשת הצעתכם הראו שאתם המתאימים ביותר לפרויקט הספיציפי והבליטו את ההבדלים שמקנים לכם יתרון על פני המתחרים בתחומכם.

 

 1. קראו את מסמכי המכרז ואת הצעתכם לפחות פעמיים – וודאו שלא חמק מעינכם פרט שיכול לפסול את הצעתכם.

 

 1. התחילו בקטן – אם יש לכם עסק בינוני/קטן לא חייב לגשת למכרזים הגדולים. הליכים מכרזיים נועדו לטווח הארוך וככל שתצברו יותר ניסיון במכרזים "קטנים" ככה תמצאו את עצמכם מנצחים מכרזים גדולים – שיטה זו הוכחה כאפקטיבית עבור עסקים חדשים בעולם המכרזים. בנוסף, הרשמה למאגרי ספקים אולי תתאים לכם אף יותר ממכרז מאחר שהדרישות מקלות יותר וניתן להגיש הצעות מחיר קונקרטיות פר עבודה.

 

 1. עקבו אחרי החידושים בתחומכם (היום קל יותר מאי-פעם באמצעות מעקב אחרי דמויות מפתח מהארץ והעולם) – על-מנת ליצור רושם חיובי על הגורם המפרסם של המכרז, עליכם להראות שאתם חדשניים ומסוגלים לספק את השירות העדכני והמתקדם ביותר.

 

 1. אף עסק בעולם לא זכה בכל המכרזים בתחומו – זכרו שמכרזים מתפרסמים לאורך כל השנה, כל שנה. האמינו בעסק שלכם ובהצעות שאתם מגישים ובמקרה של הפסד, נתחו את הצעתכם מול ההצעה הזוכה ותלמו לפעם הבאה כיצד להגיש הצעה טובה יותר.

 

תגזרו ותשמרו את הטיפים האלה – הם יעזרו לכם להגדיל את סיכוייכם במכרז הבא!

הפוסט 7 טיפים מדוייקים לנצח מכרזים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
מכרזי נדל"ן ממשלתיים https://www.sbcil.co.il/%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%96%d7%99-%d7%a0%d7%93%d7%9c%d7%9f/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%259e%25d7%259b%25d7%25a8%25d7%2596%25d7%2599-%25d7%25a0%25d7%2593%25d7%259c%25d7%259f Mon, 09 Aug 2021 12:41:56 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=2096 מכרזים בתחום הנדל"ן נועדו למשוך יזמים וקבלנים לביצוע פרויקטים של המדינה, הרשויות והתאגידים הממשלתיים. מכרזי נדל"ן פתוחים לכלל הציבור.

הפוסט מכרזי נדל"ן ממשלתיים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

כולם יודעים שבישראל נדל"ן הוא אחד האפיקים הרווחיים והבטוחים בטווח הארוך. נדל"ן (נכסי דלא ניידי) מכיל ענפים רבים כמו: השבחה, תמ"א, פינוי-בינוי ,השקעה ועוד. במאמר זה נתמקד בענף מאוד ספציפי ונישתי שהוא – מכרזי נדל"ן.

הצעת מכרז נדל

מכרזים בתחום הנדל"ן נועדו למשוך יזמים וקבלנים לביצוע פרויקטים של המדינה, הרשויות והתאגידים הממשלתיים. מכרזי נדל"ן פתוחים לכלל הציבור אך תנאי ההשתתפות במכרזים אלה מוגדרים באופן שונה בהתאם לצורכי הפרויקט והדרישות המקצועיות הכרוכות בו.

מכרזי נדל"ן מתפרסמים באופן שוטף במגוון ערוצים: אתר הפרסום הממשלתי, עיתונות ובאתרי רשויות ותאגידים מקומיים רבים. רוב הציבור מתעלם מהם כמעט לחלוטין ולמרות שהם מפורסמים ופתוחים לכולם רק קומץ של יזמי נדל"ן משתתף בהם ומנצל את ההזדמנויות שהם מאפשרות. אם אתם רוצים להבין עד כמה מכרזי נדל"ן חשובים להתפתחות עסקית ממליץ לכם לקרוא על היזם החרדי שמחה גריידינגר שסיפר לגלובס במרץ 2021 "רק השבוע הגשתי 10 מכרזים הסיבה לאהבה בין יזמי נדלן למכרזים היא האפשרות להתמודד על חוזי ענק בעלויות כניסה נמוכות ומבלי ליטול סיכון ממשי בשטח.

כתבה על היזם החרדי שמחה גריידינגר

דוג' למכרז לרכישת קרקעות ולהצעה שזכתה במסגרתו –

דוג' למכרז לרכישת קרקעות ולהצעה שזכתה במסגרתו -

מכרזי נדל"ן נחלקים לקטוגריות הבאות:

 1. מקרקעין/נדל"ן – כללי
 2. בניה/פיתוח – כללי
 3. בניה נמוכה – בנה ביתך ובתי קרקע
 4. בניה רוויה- בניינים ומגדלי דירות
 5. ארכאולוגיה/ חפירות/ הריסות
 6. עבודות סלילה / עבודות עפר – כללי
 7. תשתית דרכים – כללי

מי יכול להשתתף במכרזי נדל"ן?

השתתפות במכרזים פתוחה לכלל הציבור אך המציעים נדרשים לעמוד בתנאי הסף, כפי שיש מכרזים שיוכלו למשוך רק קבלנים רשומים בעלי רישיון מתאים ישנם גם מכרזים שפתוחים עבור יזמים, חברות שאינן בהכרח קבלניות ועוד, לכן לא ניתן לקבוע במדויק מי יכול להשתתף במכרזי נדל"ן ויש לבחון כל מכרז ומכרז ספציפי לפי דרישותיו.

השתתפות במכרז נדל"ן מה יש לשים לב?

 1. במקרים הנדרשים – החזקת סיווג קבלני מתאים של "קבלן מוכר".
 2. בחינה של מכרזים ברמה הכללית ומעקב על פרסומים באופן שוטף.
 3. בחינת מכרזים ספציפית לבדיקת עמידה בדרישות הסף.
 4. בחינת הפרויקט על כלל מאפייניו המקצועיים והכלכליים (חישוב עלות הפרויקט ומתן הצעת מחיר תחרותית)
 5. מילוי מסמכים וצירוף ערבות בנקאית והגשת ההצעה למכרז.

שימו לב, קבלן שרוצה להשתתף במכרז חייב להחזיק בסיווג המתאים הנדרש בתנאי הסף. המשמעות היא שיש לוודא שיש לכם את הסיווג הקבלני המתאים. במידה ואתם קבלנים שיש להם סיווג א' אך עוסקים בשוטף ובשוק הפרטי בסיווג ב', עליכם לגשת לרשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון ולבצע "בקשה להגדלת סיווג קבלני" כך שיהיה ביכולתכם להשתתף ביותר מכרזים ממשלתיים.

מה עשוי להכלל בתנאי המכרז?

 1. ערבות- יש להמציא ערבות בסך X ₪ עד לתאריך X.
 2. תשלום דמי השתתפות (העלות תלויה בגורם המפרסם ובדרך כלל הממוצע הוא 500 ₪)
 3. על המציע להיות בעל סיווג קבלני X
 4. על המציע להיות בעל ניסיון מוכח של X שנים בעסקאות\התקשרויות מאותו הסוג או מול גורמים ממשלתיים אחרים.
 5. על המציע להיות בעל מחזור כספי X בשנה בשנים האחרונות.

אז איתרתם מכרז נדל"ן ונראה שאתם גם מתאימים לדרישות, כעת ניתן להתחיל להכין אסטרטגיה להגשת ההצעה.

הצעה במכרז מוגשת יחד עם כל טפסי המכרז+ הנספחים+ ערבות בנקאית, ולעתים עלות סמלית של רכישת מסמכי המכרז(דמי ההשתתפות). הצעה שמוגשת במסגרת מכרז נדל"ן מחייבת את המציע לעמוד בתחייבויות המתבקשות על ידי מפרסמי המכרז, לכן לפני שתגישו את הצעתכם וודאו כי ביכולתכם הכלכלית והביצועית לקיים את הפרויקט.

הקבלן או איש מקצוע מטעמו חייבים להכין תכנית מסודרת וכמותית שתציג האם הפרויקט הספציפי עשוי להיות מניב או הפסדי. במידה ונוכחתם כי הפרויקט עתיד להיות רווחי עבורכם + אתם מתאימים לתנאי המכרז. במקרה זה אנחנו היינו ממליצים לשקול לחיוב הגשת הצעה והשתתפות במכרז.

כעת החשיבות האמיתית היא ללוח הזמנים שמופיע בפרסומים ולתאריך יעד שהוא "המועד האחרון להגשת ההצעות". זכרו, הגשת הצעה לאחר מועד הסגירה מבטלת את ההצעה אוטומטית.

קשה לרכז את כל המידע בנושא למאמר קצר אחד אבל מקווים שלמדתם כמה דברים חדשים על מהם מכרזים וכיצד לגשת אליהם ובנוסף שמכרזים ממשלתיים בכלל ובתחום הנדל"ן בפרט רווי כספים ופוטנציאל לא מיושם שלפעמים נעלם מהעין, בהצלחה במכרז הקרוב.

לסיכום,

הכול תלוי ביוזמה האישית שלכם ובמתן ההצעות הנכונות למכרזים הנכונים. אם אתם רוצים ללמוד איך לפתח אסטרטגיה ברורה להצעות במכרזים ולמצוא מכרזים מתאימים שחוסכים לעסק שלכם זמן וטעויות מיותרות, אנו באס.בי.סי מכרזים ופיתוח עסקי כאן לשירותכם, בהצלחה.

הפוסט מכרזי נדל"ן ממשלתיים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
מדריך סוכן חכם https://www.sbcil.co.il/%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%99%d7%9a-%d7%a1%d7%95%d7%9b%d7%9f-%d7%97%d7%9b%d7%9d/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%259e%25d7%2593%25d7%25a8%25d7%2599%25d7%259a-%25d7%25a1%25d7%2595%25d7%259b%25d7%259f-%25d7%2597%25d7%259b%25d7%259d Thu, 05 Aug 2021 14:03:09 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=1946 חיפוש מכרזים דורש עקביות ושגרת חיפושים מסודרת במספר רב של אתרים שונים. אנחנו יודעים שלבעלי עסקים אין את הזמן לזה ולכן יצרנו עבורכם "סוכן" שיעבוד בשבילכם ולא ידרוש מכם התעסקות מיותרת.

הפוסט מדריך סוכן חכם הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
סוכן חכם קבלת הצעות למכרזים וחוזים ציבוריים על בסיס קבוע ובמחיר קבוע

סוכן חכם – אוסף עבורך את המכרזים המתאימים ביותר!

חיפוש מכרזים דורש עקביות ושגרת חיפושים מסודרת במספר רב של אתרים שונים. אנחנו יודעים שלבעלי עסקים אין זמן ולכן יצרנו עבורכם "סוכן" שיעבוד בשבילכם ולא ידרוש מכם התעסקות מיותרת.
הקמת "סוכן" מאפשרת לכם לייעל את תהליך החיפוש אחר מכרזים.
בסיום רישומכם תקבלו הצעות למכרזים וחוזים ציבוריים שהותאמו לעסק שלכם באופן אישי ע"י מגוון פרמטרים כגון: תחום העיסוק , מיקום הפעילות בארץ, היקף הפעילות ועוד.

איך עושים את זה? בעזרת תהליך רישום שאורך כ- 6 דק', בואו נתחיל!

 

שלב ראשון –

נכנסים לדף "סוכן מכרזים חכם" באתר שירות המכרזים(sbcil.co.il) וממלאים את שאלון האפיון לעסק שלכם.

האפיון שלנו נעשה באמצעות הפרמטרים הבאים:

 • סווג בית עסק 
 • תחום עיסוק (ניתן לבחור מתוך מגוון ענק של ענפים)
 • אזור פעילות (ניתן לבחור מס' אזורים או אזור אחד לפי יכולת אספקת השירות שלכם)
 • היקף פעילות – עסק קטן(1-10), בינוני (10-50) או גדול(50+)
 
 

תחום העיסוק, סיווג בית העסק, אזור פעילות( בחירה מרובה)

שלב שני

בשלב השני, בוחרים תזמון לקבלת המכרזים – לדוג' אחת לשבועיים בימי שלישי. ואמצעי מועדף לשליחה – מייל או סמס.

בוחרים תזמון לקבלת המכרזים – לדוג' אחת לשבועיים בימי שלישי. ואמצעי מועדף לשליחה – מייל או סמס.

 

שלב שלישי

זהו, כעת יש לכם סוכן חכם לאיתור וחיפוש מכרזים.

אבל אל תחשבו שסיימתם, כמו שאמרנו תמיד – מכרזים זה תחרות!

תהיו עירניים להצעות ואל תפספסו מה שאנחנו קוראים לו "הצעות חמות" כי גם המתחרים שלכם לא יפספסו!

העבודה שלכם היא לעיין בהצעות שנשלחות ולהחליט מה המתאימות ביותר.

בנוסף אתם יכולים להגיש לבד או לקבל הצעת מחיר לשירות ליווי ספציפי ישירות כנגד הצעה שנשנלחה אליכם באמצעות הסוכן החכם.  

אנחנו נעזור לך לעסות את הקפיצה בעסק שתמיד חלמת

 

רוצים לנסות את הסוכן החכם שלנו לחודש חינם וללא התחייבות?

הפוסט מדריך סוכן חכם הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
מאגרי יועצים https://www.sbcil.co.il/%d7%9e%d7%90%d7%92%d7%a8%d7%99-%d7%99%d7%95%d7%a2%d7%a6%d7%99%d7%9d/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%259e%25d7%2590%25d7%2592%25d7%25a8%25d7%2599-%25d7%2599%25d7%2595%25d7%25a2%25d7%25a6%25d7%2599%25d7%259d Thu, 15 Jul 2021 17:09:25 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=1585 מאגרי יועצים הם דרך המלך עבור עסקים קטנים בינוניים ואף גדולים לקבל הצעות עבודה מגופים ממשלתיים ורשויות מקומיות

הפוסט מאגרי יועצים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

חוזר מנכ"ל מס' 8/2016 הסדיר את דרכי ההתקשרות של הרשויות המקומיות עם נותני שירותים מקצועיים. בהתאם לנוהל חלה החובה על הרשויות המקומיות והגופים הממשלתיים להקים מאגר יועצים.

מאגרי יועצים הם דרך המלך עבור עסקים קטנים בינוניים ואף גדולים לקבל הצעות עבודה מגופים ממשלתיים ורשויות מקומיות ללא הצורך בהשתתפות במכרז והליך מהיר ופשוט בהרבה מבחינה בירוקרטית.

אז מה זה בעצם?

רשות או גוף אשר רוצים ליצור מאגר בעלי מקצועות נדרשים לעמוד במספר תנאים עיקריים:

1) סוג המאגר והשירותים הניתנים כולל המקצועות וההתמחויות השונות הקיימים בו,

2) הוועדה מחוייבת בפרסום הודעה פומבית על עריכת מאגר ומתן אפשרות לכל רוצה להכלל ברשימת המציעים לסוג מסוים של התקשרויות.

3)הוועדה תודיע למבקש על החלטה ונימוקיה.

בכל מאגר יועצים / ספקים / קבלנים יש רשימת תחומים שהמאגר פתוח עבורם. לתחומים אלה יש תנאים מסוימים שהמציעים נדרשים לקיים ע"מ להיכלל במאגר. המאגרים פתוחים לכולם! וכל עסק רשאי להירשם למאגר ולספק שירותים לגוף שפרסמם אותו – גופים כגון : עיריית ת"א, עיריית ראשון לציון, בית חולים לניאדו או החברה הכלכלית לפתוח חדרה.

דוגמא לרשימת מקצועות חלקית ממאגר היוצעים של עיריית אור יהודה:

 • יועץ כלכלן לביצוע עבודות תמחיר פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לבקרה חשבונאית פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ להכנת תחשיבים כלכליים לחוקי עזר ברשויות המקומיות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ להכנת תחשיבים כלכליים לחוקי עזר ברשויות המקומיות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לכתיבת תכניות עסקיות וכלכליות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לשירותי חשבות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לתחום הביטוח פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יעוץ בהגשת דיווחי ביצוע תבר״ים לגורמים ממשלתיים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ למיתוג פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לפרסום, טיפול ותחזוקת אתר האינטרנט ותפעול דפי הפייסבוק של העירייה ושל ראש העיר פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • שיתוף ציבור פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ סביבתי פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • ייעוץ בנושא אסבסט פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • ייעוץ להתייעלות אנרגטית פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • חקירות לתחומים; ועדה 338 (מחיקות), ועדה 339 (הסכמי פשרה) וועדת נזקק, חקירת עיזבון, חקירה כלכלית – מצומצמת ורחבה, חקירת פעילות חברה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • ניהול פרויקטים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • אגרונום פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • אדריכל מבנים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • אדריכלות גנים ונוף פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • בדיקות מעבדה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • הבטחת ובקרת איכות בניה ותשתיות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • הידרולוג פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ איטום פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ אקוסטיקה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ בטיחות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ הנדסי בתחום התשתיות פיתוח ובניה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לאיתור תשתיות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לניקוז כבישים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לתחום בטיחות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לתחום תברואה מים וביוב פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ לתיאום מערכות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ מבנים מסוכנים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ מיזוג פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ מעליות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ קרינה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ קרקע פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ שימור מבנים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ תנועה להכנת תכנית אב תנועה, פרויקטים תחבורתיים עירונים וחניה עירונית פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועצי תאורה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • ייעוץ בפיתוח אורבני, כלכלי וחברתי פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • ייעוץ תפעולי פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יעוץ תעופה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מיפוי ומדידה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מכון העתקות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מנהלי פרויקטים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מפקחים למחלקת תשתיות פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מפקחים על בניה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • קונסטרוקציה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • שמאי מקרקעין/שמאי לוועדה המקומית לתכנון ובנייה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • תכנון פיזי של כבישים כולל תכנון גיאומטריה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • תכנון תנועה של כבישים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ מומחה לגיוס כספים ותקציבים מגופים ממשלתיים וגופי סמך פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מהנדסי תעשייה וניהול פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מחקרים וסקרים פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ להכנת מכרז אשפה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ להכנת מכרז טיאוט פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ מפקח לפיתוח נוף ואחזקת שטחי גינון פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ קרקע לנושא אשפה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • יועץ תברואה לאישור תכנית בניה בנושא אשפה ומחזור פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מהנדס חשמל פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • מתכנן לצורך פתרון ניקוז או שיקום של מיסעה פתוח לרישום עד 27/05/2022
 • תכנון גני משחקים פתוח לרישום עד 27/05/2022

זאת רק רשימת מקצועות חלקית אבל כך נראה מאגר פתוח לרישום. חשוב לציין: ההרשמה אינה תלויה בתקופת ההרשמה למאגר ונבחנת בכל מקרה לגופו.

כך נראה מאגר פעיל- שימו לב: בכל פרויקט בעל המאגר מחויב לקבל הצעות אך ורק מהמציעים שרשומים בתחום הרלוונטי.

מאגר פעיל

מנגנון זה נועד להגן על הכסף הציבורי אך הוא גם יוצר סדר ושקיפות.

כבעלי עסקים עליכם לרצות להכלל בכמה שיותר מאגרי יועצים/ספקים באזור עסקכם, הסיבה פשוטה:

יותר הזמנויות= יותר כסף לתזרים שלכם מעבודות שלא הייתם מקבלים אלמלא נרשמתם.

זו גם דרך מצוינת להגדיל את קהל הלקוחות, אתם פונים לקהל שונה מהקהל הפרטי אל הקהל הציבורי ובכך מגדילים את העוגה שממנה אתם מייצרים הכנסות.

רוצים עוד מידע על מאגרי יועצים?

הפוסט מאגרי יועצים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
פגמים בהצעת המציע במכרז https://www.sbcil.co.il/%d7%a2%d7%a8%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%a0%d7%a7%d7%90%d7%99%d7%aa/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%25a2%25d7%25a8%25d7%2591%25d7%2595%25d7%25aa-%25d7%2591%25d7%25a0%25d7%25a7%25d7%2590%25d7%2599%25d7%25aa Fri, 23 Apr 2021 14:17:07 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=1193 מהם פגמים מהותיים וטכניים וכיצד להימנע מהם(+בונוס)

הפוסט פגמים בהצעת המציע במכרז הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

מכרזים הם הליך מורכב שדורש צירוף אסמכתאות ומסמכים רבים, לעתים נוצר מצב בו נופלים פגמים בהצעות.

לא כל פגם הוא כזה המביא לפסילת ההצעה. הפסיקה ערכה אבחנה בין פגמים:

פגם טכני, פגם הניתן לריפוי ופגם מהותי – פגם שאינו ניתן לריפוי והמבחן לאבחנה ביניהם נעשה על פי מבחן הפגיעה בעיקרון השוויון.

בית המשפט יתערב בהחלטת ועדת המכרזים, אך ורק אם יגלה, כי הזוכה במכרז, נבחר חרף פגם מהותי בהצעתו, אשר פוגע בעקרון השוויון ובעת"מ (חי') 08/347 מטיילי דאניה בע"מ נ' עיריית אום אל פאחם וועדת המכרזים (פורסם בנבו), הוגדר "פגם מהותי", ככזה אשר עלול להעניק יתרון למציע אחד על פני יתר המציעים.

"עקרונות היסוד שעליהם מבוססים דיני המכרזים הם עקרונות השוויון והתחרות ההוגנת, ולצורך מימושם בפועל נקבע כי כל "פגם מהותי" בהצעת המשתתפים דינו להביא לפסילת ההצעה. למונח "פגם מהותי" ניתנה פרשנות מרחיבה בפסיקה. מדובר בפגם העשוי להעניק יתרון כלכלי או תחרותי למי מהמציעים, פגם שאינו מאפשר השוואה בין המציעים."

תוצאות פגם בהצעה עלולות לנוע בין פסילת ההצעה, במקרה הגרוע ביותר ובין דרישת הבהרות\השלמות לצורך תיקון הפגם לפני פסילת הצעה.

חשוב לדעת

ערבות בנקאית – הפגם המהותי שמפיל הכי הרבה מציעים.

ערבות בנקאית אוטונומית הינה התחייבות בלתי מותנית של הבנק לשלם סכום מוגדר מרגע קבלת דרישה. הערבות מוצאת לטובת מפרסם המכרז לצורך מתן בטוחה והוכחת רצינות.

השימוש במכשיר זה מקובל בהסכמים מסחריים בהיקפים גדולים, בהסכמי שכירות, במכרזים, ובמכירת נכסים בהליכי מימוש בהם נדרשים המשתתפים במכרז לצרף להצעותיהם ערבות בנקאית.

כלל המציעים במכרז נדרשים לצרף להצעותיהם ערבות בנקאית אוטונומית. ערבות זו צריכה להיות מופקת ע"י הבנק בנוסח המדויק שהתבקש ע"י הגורם המפרסם, הואיל וכל סטייה מתנאיו עלולה לפסול את ההצעה.

פסקי דין רבים עסקו בנושא הערבות הבנקאית וקבעו חד משמעית שזהו מסמך בדרגת חשיבות עליונה. כל סטייה מהנדרש במסמכי המכרז תביא לפסילת ההצעה ולכן יש לבחון תמיד לפני הגשת ההצעה שהערבות הבנקאית הופקה במדויק לנדרש ואין בה פגמים שיכולים להביא לפסילת ההצעה.

בעע"מ 2628/11 אפקון בקרה ואוטומציה בע"מ נ' מד"י- הרשות הממשלתית למים וביוב (פורסם בנבו), פסקה כבוד השופטת נאור כי פגם בערבות הבנקאית, הן מרע והן מיטיב- דינו לפסול את הצעת המציע:

"הגעתי כמבואר לכלל מסקנה כי עדיף לקבוע כלל לפיו שינוי בנוסח הערבות, הן לטובה והן לרעה, מביא לפסילת ההצעה…עלינו לדאוג לכך שהערבויות במכרזים ימולאו ככתבן וכלשונם, וזאת כדי לחסוך בהתדיינויות יקרות המעכבות לא אחת את ההליכים במכרז."

(מתוך מסמך משרד הפנים- "ועדת מכרזים", 2018)

לבדיקת התאמה לשירות המכרזים

 

הפוסט פגמים בהצעת המציע במכרז הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
ועדת המכרזים- הכרות https://www.sbcil.co.il/%d7%95%d7%a2%d7%93%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%96%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%aa/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%2595%25d7%25a2%25d7%2593%25d7%25aa-%25d7%2594%25d7%259e%25d7%259b%25d7%25a8%25d7%2596%25d7%2599%25d7%259d-%25d7%2594%25d7%259b%25d7%25a8%25d7%2595%25d7%25aa Fri, 23 Apr 2021 14:09:09 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=1189 מה תפקידה של ועדת המכרזים

הפוסט ועדת המכרזים- הכרות הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

ועדת המכרזים הינה אחת מועדות החובה ומן החשובות שבועדות הרשות המקומית, המהווה עוגן מקצועי, המוסמך לדון בנושאי הליבה, התקשרויות הרשות המקומית עם אחרים ומהווה את הגורם המרכזי להתקשרויות הרשות המקומית, שבלתו אין, במקום בו קיימת החובה לערוך מכרז.

עיקר תפקידה של הועדה הוא לבחון הצעות מחירים, אשר הוגשו לעירייה במסגרת המכרז, לברור מתוכן ההצעות העומדות בתנאי הסף ולהמליץ בפני ראש הרשות.

פועל יוצא הוא, שכל הנוגע למקרים בהם חלה חובת מכרז, אין בידי הרשות המקומית וראש הרשות, לפעול בהעדר מעורבות ועדת המכרזים ולכן, התנהלותה ואופן עבודתה של הועדה משליכה, או יכולה להשליך, על פעילותה וסדר יומה של הרשות המקומית.

כאמור לעיל, תפקידה של ועדת המכרזים הוא לבחון את הצעות המחיר אשר הוגשו לעירייה במסגרת מכרז פומבי, לברור מתוכן את ההצעות, אשר עומדות בתנאי הסף ולהמליץ בפני ראש הרשות, על ההצעה הכשרה והזולה ביותר להזמנת טובין או לביצוע עבודה או להעברת מקרקעין.

בהליך המכרז הפומבי, בהגדרת הצורך בהתקשרות לרכישת שירותים, עבודות או טובין, על ההיקף הנדרש, הציוד והאמצעים הדרושים, היקף השירותים, המועד לאספקתם, הפרטים והמפרטים, מסור להנהלת הרשות המקומית ולוועדת המכרזים, כועדה, אין מעורבות או עמדה.

מעורבות הועדה בהליך המכרז, ככלל, מתחילה רק בשלב פרסום המכרז, עת נדרש עורך המכרז, הנהלת הרשות המקומית, לתאם את המועדים להגשת ההצעות במכרז ופתיחת תיבת המכרזים וההצעות, על מנת לשלבם בפרסום ולהביאם לידיעת המציעים הפוטנציאליים.

וועדת המכרזים בשילוב המחלקה המשפטית מעורבות בכל שלב ושלב בהליך המכרז לפי הסדר הבא:

 1. שלב פרסום המכרז – הועדה אמורה להיות מתואמת ולקבוע את מועדי הגשת ההצעות. חשיבותו רבה, בעיקר בשל הצורך לפתוח את תיבת המכרזים וחובת נוכחות של חבר ועדת המכרזים, אחד לפחות.
 2. הגשת מסמכי המכרז – יש להגיש את ההצעות לפקיד, שמינה ראש הרשות בהתאם לתקנה 14 לתקנות, להניח את מסמכי המכרז בתיבת המכרזים בלבד, מעורבות הועדה היא רק בבדיקה האם הוגשו ההצעות במועד.
 3. פתיחת תיבת המכרזים ורישום ההצעות שהוגשו – נוכחות חבר ועדת המכרזים בפתיחה, רישום פרוטוקול באשר למספר ההצעות, שמות המציעים, הקראת סכום ההצעה, הקראת האומדן.
 4. בדיקת ההצעות שהוגשו – על הועדה לבחור בהצעה הזולה ביותר, אולם נתון בידה שיקול הדעת, לבחור הצעה שאיננה הזולה ביותר, אך בעלת ערך מוסף, לעומת ההצעה הזולה.
 5. המלצת הוועדה לראש הרשות – החלטת הועדה הינה בגדר המלצה לראש העיר, אשר מחליט האם לאמצה או לאו.

(מתוך מסמך משרד הפנים- "ועדת מכרזים", 2018)

לבדיקת התאמה לשירות המכרזים

הפוסט ועדת המכרזים- הכרות הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
האינטרסים והעקרונות של דיני המכרזים https://www.sbcil.co.il/%d7%94%d7%90%d7%99%d7%a0%d7%98%d7%a8%d7%a1%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%94%d7%a2%d7%a7%d7%a8%d7%95%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%99-%d7%94%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%96%d7%99%d7%9d/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%2594%25d7%2590%25d7%2599%25d7%25a0%25d7%2598%25d7%25a8%25d7%25a1%25d7%2599%25d7%259d-%25d7%2595%25d7%2594%25d7%25a2%25d7%25a7%25d7%25a8%25d7%2595%25d7%25a0%25d7%2595%25d7%25aa-%25d7%25a9%25d7%259c-%25d7%2593%25d7%2599%25d7%25a0%25d7%2599-%25d7%2594%25d7%259e%25d7%259b%25d7%25a8%25d7%2596%25d7%2599%25d7%259d Fri, 23 Apr 2021 14:03:24 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=1185 יסודות דיני המכרזים (הסיבה שלך לאופטימיות)

הפוסט האינטרסים והעקרונות של דיני המכרזים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

מכרז הוא הליך של פנייה לקבלת הצעות לביצוע מיזם מסוים עבור הפונה, לאספקת מוצר או שירות מסוים לפונה, לרכישת נכס שהוא רוצה למכור, או לקבלת משרה אצל הפונה במסגרת הסכם שיחתם בין הצדדים. מטרתו להעניק לעורך המכרז יתרונות, באמצעות תחרות או התמחרות בין מתמודדים, שתערך "באופן שקוף ככל הניתן בנסיבות העניין, הוגן ושיווני".

עקרונות המכרז הם "הוראות ההפעלה", שעל פיהן מחוייבת רשות מקומית לנהוג בהליך המכרז, הינן המארג של כללים נורמטיביים, המושתתות על מערכת חוקים ותקנות בשילוב ההלכות אותן הנחילו בתי המשפט, שבאות לידי ביטוי בשורה ארוכה של פסקי דין ובע"א 95/6585 מ.ג.ע.ר נ' עירית נשר ואח', פ"ד נ(4)206 ,211 ,הדגיש ביהמ"ש העליון כי:

"בתי המשפט יצקו תוכן לתוך תבניתו של המכרז והתכלית היא יצירת כלי שיש בו כדי להבטיח טוהר מידות, הגינות, שוויון וניקיון כפיים. במהלך השנים הועתקו הדפוסים שנקבעו למכרזים הנערכים מכוח חובה שבדין אל מכרזים שנערכו בפועל על ידי רשויות השלטון אף שלא היתה חובה לעורכם. נקבע, כי משבחרה הרשות לערוך מכרז, חלות עליה החובות שהיו מנת חלקם של מכרזי הרשויות המקומיות."

שני הרעיונות העיקריים שעומדים בבסיס תורת המכרזים-

 (א) האינטרס הציבורי – הבטחת ממשל תקין על ידי ניהול ענייניה של הרשות בדרך שיש בה משום מתן סיכוי שווה ויחס זהה והוגן לכל איש מתוך הציבור. בשל אינטרס זה על הרשות לכלכל מעשיה באופן כזה שלא תעניק זכויות במתן אספקה או שירותים, אלא על-פי כללים, שנועדו להבטיח שוויון והעדר משוא-פנים וליצור אמון בשיקוליהם והוראותיהם של המופקדים על המנהל הציבורי.

(ב) האינטרס העסקי –המטרה להשיג מן הקבלן או הספק, המציע שירותים או אספקה, את האיכות המעולה ביותר האפשרית, של השירות או המוצר, תמורת מחיר נמוך ככל האפשר ותוך המועד התואם דרישותיה של הרשות. הווה אומר, עניינה של הרשות הציבורית כעניינו של כל בעל עסקים הוא לנהל משק יעיל, דבר המתבטא בין היתר בשימוש מושכל בכספי הציבור כדי שתצמח לציבור מירב התועלת תמורת מחיר זול ככל האפשר".

ומתוך רעיונות האלה נגזרים העקרונות שלפיהם אנו מבצעים מכרזים-

 1. עיקרון השוויון-  עקרון העל של דיני המכרזים, הוא עיקרון השוויון, שהוא צורך ציבורי חשוב, ראה דבר בית המשפט העליון בע"א 95/1444 עיריית אילת נ' מינהל מקרקעי ישראל, פ"ד מט(3 )760,749 ואמר:  

"הרעיון המרכזי שביסוד עריכתו של המכרזכל מכרז – הוא קיום השוויון בין המתחרים. בכך מוגשם אינטרס ציבורי חשוב."

עקרון השוויון הוא סם החיים של המכרז שעל-פיו תישפט ההתנהלות סביב הליכי המכרז ועל כן, הליכי המכרז כמו המכרז עצמו, חייבים להערך תוך שמירה והקפדה על עקרון זה, וכל סטיה או פגיעה בעקרון השוויון עלולה להביא לביטולה של החלטה ואף לביטול המכרז.

 • עיקרון השקיפות – המכרז מבוצע באופן בו כל המעוניין רשאי ויכול להתעניין. השופט ברנדייס קבע, כי אור השמש הינו המטהר הטוב ביותר. המכרז מתקיים, כדי שהחלטות אשר משפיעות על כיסו של משלם המסים, לא יתקבלו במחשכים.
 • שמירה על טוהר מידות – היות ומדובר בהליך מסועף הדורש אישורים רבים, הסיכוי לשחיתות שלטונית פוחת. גם היותו של ההליך גלוי לעינו הבוחנת של הציבור הוא כלי לשמירה על טוהר המידות.
 • איסור על ניהול משא ומתן– בין מפרסם המכרז לבין המתמודדים. על המכרז לאפשר תנאי התמודדות שווים, לפיכך, כל סטייה מעיקרון זה תהא, למעשה, טעם לפגם.

(מתוך מסמך משרד הפנים– "ועדת מכרזים", 2018)

לבדיקת התאמה לשירות המכרזים

 

הפוסט האינטרסים והעקרונות של דיני המכרזים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
סוגי מכרזים https://www.sbcil.co.il/%d7%a1%d7%95%d7%92%d7%99-%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%96%d7%99%d7%9d/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%25a1%25d7%2595%25d7%2592%25d7%2599-%25d7%259e%25d7%259b%25d7%25a8%25d7%2596%25d7%2599%25d7%259d Fri, 23 Apr 2021 13:40:04 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=1178 אילו מכרזים יש לנו בישראל

הפוסט סוגי מכרזים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

המכרז הפומבי –

בסיס החובה שבדין לערוך מכרז פומבי ברשויות מקומיות, מקורו בעובדה כי רשות מקומית הנה רשות ציבורית מנהלית, עליה חלה החובה להתנהל ולפעול בשקיפות, בכל הנוגע למשאבים המוחזקים על ידה ובשימוש שנעשה בהם ובכך להציב יכולת פיקוח על עבודתה וכן למנוע משוא פנים ומניעת שחיתות שלטונית במסגרת פעילותה.

בעניין המכרז הפומבי ומהותו קבע כבר הנשיא בדימוס, כבוד השופט אהרן ברק, בהלכת בית יולס וחזר עליה במספר פסקי דין שלאחריה, בה קבע כי:

" המאפיין את המכרז הוא קיומה של 'תחרות מאורגנת', דהיינו, יצירתה של מסגרת אירגונית, מעין 'שוק', שבה מתבקשות ומתקבלות הצעות הנבחנות זו כנגד זו תוך תחרות חופשית ביניהן… אירגונה של התחרות מחייב מטבע הדברים קביעת אמות מידה להתנהגותם של הצדדים – בעל המכרז המזמין הצעות ונותן ההצעות – בינם לבין עצמם. בכך נבדל המכרז מדרכים אחרות, שבהן עשויים צדדים לנהל משא ומתן ביניהם לקראת כריתתו של חוזה, ואשר אין בהן יסוד מאורגן של תחרות…".

פטור ממכרז-

המחוקק מצא לנכון להתקין במסגרת התקנות, רשימה של מקרים ובנסיבות בהם ההתקשרויות המצויינות שם, שלגביה פטורה הרשות המקומית מהחובה לפרסם מכרז פומבי לצורך ההתקשרות (להלן: "הפטור" או "הפטור ממכרז"). הפטור ממכרז עוגן בתקנה 3 ,לתקנות, שבמסגרתה העניק שר הפנים את רשימת המקרים הפוטרת את הרשות המקומית מהצורך לפרסם מכרז פומבי ובמקרים המנויים בה במפורש, הגם שאת אותם המקרים נדרשת הרשות המקומית להפעיל רק לעיתים רחוקות ובפרשנות מצומצמת.

ההיגיון העומד בבסיס רשימת הפטור ממכרז, שלא ניתן להוסיף עליה, הרשימה כאמור הנה "רשימה סגורה" של מקרים, בהם מדובר מול גופים ציבוריים או במקרים שהתחרות לא תתאפשר, או שאין טעם בקיומה של תחרות, או שלא ניתן לקיים תחרות או לערוך מכרז, בלא אישור שר הפנים במפורש. עיקרי המקרים הפטורים המנויים בתקנות הם לעניינים ולנושאים:

•העברת מקרקעין אל הרשות המקומית או ממנה לגופים ממשלתיים סטטוטוריים.

•ההוצאה הכספית שולית או שאיננה משמעותית,

•הצורך בפתרון מיידי ודחוף, מציל חיים או רכוש.

•במקרים ובנסיבות בהם אין טעם בפרסום מכרז.

•מקרים כגון: ספק יחיד, מומחה, משרת אימון אישי, התקשרות עם גוף יחודי, תאגיד ממשלתי.

יוצא איפוא כי הפטור ממכרז, הינו חריג לכלל ונועד לאפשר לרשות מקומית, באותם המקרים, מרשימת המקרים המנויים בתקנות או בחוק אחר, שהמחוקק התיר זאת במפורש, לפטור את הרשות המקומית מהחובה לפרסם מכרז פומבי.

מכרז זוטא-

התקנות מאפשרות, בתנאים מסויימים, לפרסם מכרז שאינו פומבי, באותם מקרים בהם סכום החוזה עולה על הסכום לפטור, רשאית הרשות המקומית שלא לפנות בהליך של מכרז פומבי ולפנות בהליך של מכרז זוטא, בהתאם לסעיף 8 לתקנות המכרזים.

הסכומים לפיהם ניתן להתקשר בחוזה על-פי מכרז זוטא, עודכנו בהתאם למדד אשר פורסם ביום 13/5/15 ,כאשר סכום החוזה הוא יותר מ-₪141,100 ועד ל- ₪689,300 לעירייה, ובמועצה (מקומית / אזורית) יותר מ-69,400 ₪ ועד ₪348,100.

 מכרז זוטא, נועד להמשיך ולאפשר לרשות המקומית גמישות תפעולית ותפקודית, כאשר הסכום תואם את הסכומים המצויינים לעיל.

בתקנה 8(א) לתקנות, בהליך של מכרז זוטא, חובה על הרשות המקומית לערוך פנייה אל מספר ספקים או קבלנים. הפנייה חייבת להיות פומבית, על-מנת לאפשר למעוניינים להשתתף ולהימנות עם רשימת הספקים(ספר הספקים) שאותה תאשר ועדת המכרזים כרשימת ספקים מאושרת, ואליה ניתן לפנות ולקבל הצעות מחיר.

הרשות המקומית רשאית לפנות אל הספקים המופיעים בספר הספקים והכלולים ברשימת ספקים המורשים, הנמצאת אצל מי שמופקד על כך מעובדי הרשות המקומית, שמונה על-ידי ראש הרשות לכך.

בהליך של מכרז זוטא לא נדרשת הרשות המקומית לפרסום פומבי של המכרז, כפי שדורשת תקנה 9(ב). כל שאר הליכי המכרז זהים, וההבדל בין מכרז פומבי למכרז זוטא, מעבר לסכום החוזה, הוא בחובת הפרסום, בפומביות.

המכרז הממוכן\מקוון (מכרזים המנוהלים דרך האינטרנט)-

בשנים האחרונות מדינת ישראל אפשרה למשרדי הממשלה ולחברות הממשלתיות להשתמש, בהתאם להוראת שעה שהוציא שר האוצר, לפרסם מכרזים ולהגיש הצעות באמצעות מערכות ממוחשבות, (להלן: "מכרזים מקוונים/ממוכן").

במכרזים ציבוריים אשר כפופים לחוק חובת המכרזים, התשנ"ב-1992 וע"פ התקנות על פיו – תקנות חובת המכרזים, תשנ"ג 1993 נקבע בסעיף 19א' ועד 19ה' (סעיפים אשר תוקנו מ- 2009 ) ההליך לביצוע של מכרז ממוכן, מכרז מתפתח או מכרז ממוכן מהיר. במסגרת מכרזים אלה יכול כל מציע להגיש הצעה באמצעות המערכת הממוכנת, המופקדת בתיבת מכרזים וירטואלית.

המכרזים המקוונים מאפשרים לעיתים גם ביצוע נוהל התמחרות דינאמי בו ניתן לשכלל את שיטת ה-final&best לפיה מתבצעת התמחרות נוספת בין המציעים, לשיפור ההצעות לטובת עורך המכרז. המכרז הדינאמי המקוון יכול לייעל ולקצר תהליכי התקשרות בתחום הרכש. בשל תכולת תקנות המכרזים, רשויות מקומיות אינן רשאיות לערוך מכרזים מקוונים או ממוכנים, שכן הוראות תקנות העיריות מחייבות ומכתיבות את אופן הגשת ההצעות, מסירתן לידי פקיד שראש הרשות מינה בהתאם לתקנה 14 לתקנות, וכן הפקדתן של ההצעות בתיבת המכרזים. יחד עם זאת, יכולה רשות מקומית לעשות שימוש במנגנון של מכרז ממוכן / מקוון, בנוהל הצעות מחיר, לניהול תחרות והתמחרות בסכומים הפטורים ממכרז.

לבדיקת התאמה לשירות מכרזים

הפוסט סוגי מכרזים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>
עולם המכרזים – פתוח לכל השחקנים https://www.sbcil.co.il/%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d-%d7%94%d7%9e%d7%9b%d7%a8%d7%96%d7%99%d7%9d/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d7%25a2%25d7%2595%25d7%259c%25d7%259d-%25d7%2594%25d7%259e%25d7%259b%25d7%25a8%25d7%2596%25d7%2599%25d7%259d Tue, 13 Apr 2021 13:57:09 +0000 https://www.sbcil.co.il/?p=1047 מהו עולם המכרזים ואיך מוצאים מכרזים

הפוסט עולם המכרזים – פתוח לכל השחקנים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>

למה לא ניגשתם עד עכשיו?

מרבית העסקים הבינוניים והקטנים כלל אינם מודעים לעולם המכרזים ולאפשרויות הטמונות בו כמו גם לחוק חובת מכרזים, שלפיו הגופים הציבוריים בארץ מחויבים לרכוש סחורות ושירותים באמצעות מכרזים הפתוחים לכלל הציבור. 

משיחות שניהלתי עם בעלי עסקים שונים, הם סבורים כי מכרז שנערך מטעם משרד ממשלתי, רשות מקומית או גוף ציבורי אחר, מיועד בהכרח ורק לחברות גדולות. זה כלל וכלל לא נכון!

למדנו בהסתכלות על כלל מגישי ההצעות שאחוז גדול מהעסקים הקטנים והבינוניים שעומדים בדרישות הסף למכרז הקרוב לעסקם כלל אינם ניגשים ולכן לא מאפשרים לעצמם את האופציה אפילו להילקח בחשבון. הסיבות לכך הן שחלק מהם כלל אינם יודעים שהמכרז מתקיים ולכן מפספסים והחלק האחר יודע שהוא מתקיים אך לא חושב שהוא "טוב" או "גדול" מספיק בשביל להתחרות בו (קביעות אלה יש לעשות מבדיקת דרישות המכרז, בשום פנים ואופן לא לפי הגוף שמפרסם או הכותרת של המכרז).

גם מבחינה כלכלית מכרזים אינם הליך יקר שנועד להכביד על מגישי ההצעות, להפך. מטרתו להיות נגיש ולאפשר תחרות שוויונית ופתוחה לכלל העסקים החפצים. העלויות עבור מסמכי מכרז נעות בין 200-500 ₪ ויש לשלמן רק במידה ואנו מעוניינים להגיש הצעה למכרז (ניתן לצפות במסמכים בחינם בכל שלב מרגע הפרסום אך לצורך הגשת הצעה חובה על המציע לרכוש את מסמכי המכרז ולצרף את קבלת הרכישה להצעתו).

SBC מכרזים קוראת לבעלי עסקים המחפשים הזדמנות למצוא לקוחות פוטנציאלים חדשים כמו: המדינה\ הקופת חולים שלכם\ אולי העיר שלכם- כל מוסד ממשלתי הופך להיות ליד חם עבורכם לחוזה הבא.

המגזר הציבורי תמיד מחפש אחר ספקים חדשים. לא משנה כמה העסק שלכם קטן, תמיד יהיו עבורכם הזדמנויות לספק שירותים עבור מגזר זה.

אז איפה מוצאים את כל המכרזים האלה?

מכרזים מתפרסמים כל יום ע"י מאות גורמים שונים בישראל, השירות שלנו מאפשר לכם לקבל רק את מה שרלוונטי אליכם וחוסך מכם זמן חיפוש וכאב ראש. SBC תחפש עבורכם מכרזים בהתאמה אישית לעסק שלכם לפי אופיו ומיקומו ופעם בשבוע ביום קבוע לבחירתכם אתם מקבלים הודעה עם עדכון על המכרזים רלוונטיים עבורכם.

 SBC אינה עוסקת רק בחיפוש המכרז, אנו מאמינים שזהו רק חלק קטן מהשירות והעבודה האמיתית מתחילה מרגע הבחירה במכרז הרלוונטי אליכם והרצון שלכם לגשת ולהתחרות עליו מול מציעים אחרים.

כחלק משירות הליווי תקבלו גם:
•  בדיקת קריטריונים ודרישות סף
•  פגישה אישית והרצאת "הכרות עם עולם המכרזים"
•  סיוע בהכנת מסמכים
•  מיפוי מכשולים ובדיקת לקראת הגשה סופית בהתאם לדרישות המרכז

לבדיקת התאמה לשירות המכרזים

 

הפוסט עולם המכרזים – פתוח לכל השחקנים הופיע לראשונה ב-SBC.

]]>